Šta nam kažu karte u 2011-toj?

Ovaj članak je nastavak ili druga verzija članka objavljenog na sajtu Krokodila (onih koji pokreću srpski Web).

Crystal Ball NatureSve ono što ne piše tamo

Online publika raste, i rašće sa svakim novim danom i svakim novim telefonom/tabletom/računarom. Takođe, svaki novi ADSL priključak i svaki novi provajder koji nudi integrisanu ponudu (npr Triple Play) znači novi korisnik koji je željan sadržaja.

Kako pažnja zaista opada i nije tako produžena kao na televiziji, konzumiranje sadržaja će biti ubrzano.

Ne krivite ljude, krivite medij.

A sadržaja će biti. Kako su mnogi investirali (ponekad i par godina) u kreiranje sadržaja za svoje niše, dolazi vreme prave naplate. Za traženje niša koristićete Snajper.

Predimenzionirano pucanje u cilj (topom pucaš na mravinjak) neće imati efekte. Dolazi vreme ozbiljnog medija planiranja i ulaganja onih dodatnik 20% koji prave razliku između OK plana i plana koji donosi rezultate. Sve do sada je bilo zagrevanje za famoznu 2011.godinu.

2011 – godina ličnog sadržaja

2010.godina je bila zaista prelomna godina po pitanju pomeranja ka zaista vidljivom medijumu sa stanovišta marketing agencija i potrošnje. Ova nova, prosta, 2011.godina donosi nešto posebno. Mnogo sadržaja, migraciju sa prenatrpanih medijskih portala ka personalizovanih vestima (da li od strane specijalizovanih portala ili konzumiranjem niša sajtova).

Mobilna lakoća postojanja

Telefoni su sa nama veći deo svesnog dana. I naša pažnja je onda kada ne radimo uglavnom na tim malim čudnim spravama.

Kako je slobodno vreme – đavolje igralište, cilj nam je da se zabavimo ili bar saznamo nešto novo ili u krajnjem slučaju… naučimo. Omogućavanje gledanja/čitanja sadržaja sa mobilnih uređaja (namerno uređaja jer već sada imamo tablete i ko zna šta sve u 2011-toj) će biti jasan prioritet.

Triput meri da bi prodao

Analitika na nivou posete i grube demografije je sasvim u redu. Trenutak kada bude bilo bitno (zaista) demografija posetioca sajtova biće kada marketing menadžeri budu svesni svih mogućnosti koje im Internet marketing omogućava. Za sada smo na nivou velikih brojeva (milioni prikaza).

Prava monetizacija

Da li imate osećaj da su oglasni blokovi jednostavno nasilno zakucani u dizajn sajta/portala? I mi.

Kada razmišljaš o komercijalizaciji onda je potrebno potrošiti pravo vreme, snagu i energiju za pravilno usklađivanje načina monetizacije i sadržaja. U tome je prava razlika između sajta koji donosi novac i onog koji kuka.

Integrisane kampanje

Čeka nas spajanje raznih komunikacionih medija u integrisane kampanje. U 2011 će to ići ne baš glatko ali će se stići do prvih zaokruženih kampanja koje će imati realnih uspeha. Ovo će zauzvrat pomeriti oglašivače u smeru traženja pravih partnera koji mogu da iznesu kompletan posao.

Novac

Digital ili Internet neće biti više statistička greška (već krajem 2010.godine nije). Takođe pravila koja važe za Internet će se preneti i na poslovanje. Kratki ciklusi naplate, češće kampanje, ciljane grupe… Obrt će se dramatično ubrzati, tako da je neophodno rešiti procese koji pokreću poslovanje kako bi se ispratili zahtevi klijenata.

Dosta priče… Idemo u 2011-tu.

Kako smanjiti troškove online marketing projekata?

Internet Explorer 6

Internet Explorer 6

Stvar je veoma jednostavna. Svako prilagođavanje online marketing projekta za Internet Explorer 6 zahteva mnogo rada i znoja i pravljenja kompromisa koji nemaju veze sa klijentom i projektom.

Vrhunska ideja se implementira u trenutne trendove i pregledače bez većih problema, ali se prilagođavanje IE6 zasniva na mnogim uzalud potrošenim radnim satima za koje ne postoji opravdanje sem

naša firma nema mogućnost da koristi neki drugi Internet Explorer

Takođe, još jedan element koji može pojeftiniti svaki online marketing projekat je rad na mobilnoj verziji projekta. U stvari, nije problem kreirati sadržaj za mobilne uređaje (telefone, tablete) već je problem kreirati aplikacije specifične za određene uređaje.

Kako su u pitanju platforme koje se zasnivaju na mnogo čudnog kodiranja i mnogim neprespavanim noćima, razvoj mobilnih aplikacija košta zaista mnogo.

Preporuka za svaku želju klijneta za mobilnim aplikacijama treba da bude ispraćena kao zaseban projekat sa zasebnim budžetom.

Bezbednost i predrasuda

Fišing

Da li ste ikada popunili formular nekome na ulici? Prijavili se za nagradnu igru lutajućem anketaru? Odslušali promociju zarad besplatne kutlače/jastuka/abažura i dali zauzvrat email adresu ili možda lične podatke?

Da li ste se potpisali, kao što to obično radite, na webu ili uživo a da nije zvanično mesto (država, banka, opština)? Ko sve može iskoristiti vaše podatke na način koji niste baš očekivali?

Marketing može da se koristi na najkreativnije ali i na najmalicioznije načine.

Ciljanom reklamom kao i landing stranicom možete postati žrtva profilisanja. Možda je reč “žrtva” prejaka reč ali je potencijalna žrtva mnogo bolja.

Lending stranica mora da odaje sigurnost i bude relevantna sa matičnom kućom koja sakuplja informacije.

Ostaviti lične podatke instituciji jeste u redu ako očekujete nešto i postoji šansa da dobijete nešto zauzvrat. Ostaviti lične podatke nepoznatim organizacijama je rizik započinjanja potencijalnog gubljenja identiteta ili kreditne sposobnosti.

Jednostavno, nisu svi ljudi dobri. Predrasuda da je Internet bezbedan pada u vodu sa prvim slučajem fišinga na lokalnom Internetu.

Bezbedno surfovanje.