Konačna analiza – Internet marketing u Srbiji i Hrvatskoj

Konačna analiza potrošnje u (Internet) marketingu u Srbiji i Hrvatskoj

Poslednja u nizu analiza u julu 2011. odnosi se na potrošnju novca u oglašavanju na primeru dve susedne zemlje. Udeo Internet oglašavanja u budžetima je relativno mali, i meri se sa nekoliko procenata (2,16% u Srbiji i 7,43% u Hrvatskoj).

Prethodne analize kao i ova (o najskupljim ključnim rečima u Srbiji i stanju Interneta u regionu) kreirane su od strane studenata koji borave u našoj kompaniji na stručnoj praksi.

Tokom avgusta 2011. očekuje nas nova serija analiza kao i novi studenti. Naše članke možete redovno dobijati ako se pretplatite na RSS izvor.

Paket sa različitim formatima analize možete preuzeti OVDE.

Potrošnja na Internet oglašavanje

Tokom 2009. u Srbiji je za internet oglašavanje potrošeno 2,5 miliona evra, a u 2010. čak 6,5 miliona. To znači da je relativni rast bio 160%, što zvuči impresivno, ali kada uzmemo u obzir da je udeo internet marketinga u ukupnom oglašavanju 2010. u odnosu na 2009. porastao na svega 2,16%, vidimo da ima još dosta mesta za unapređenje u ovoj oblasti.

U susednoj Hrvatskoj je situacija nešto drugačija. 2009. je na internet oglašavanje utrošeno 15,2 miliona evra, a u 2010. čitavih 20 miliona. Relativni rast je bio znatno manji nego u Srbiji – 31,58%. S druge strane, apsolutni rast je bio 13,86%, zbog mnogo većeg udela interneta u ukupnim sredstvima oglašavanja.

Korisnici i potrošnja

Potrošnja i odnosi - Srbija/Hrvatska

Ukupni broj internet korisnika u Srbiji je 4 107 000, što znači da je na internet oglašavanje utošeno 0,61 evra po korisniku u 2009, dok je ta cifra u 2010. i više nego udvostručena i iznosi 1,58 evra.
Opet u Hrvatskoj imamo sasvim drugačije rezultate. Sa 2 244 000 internet korisnika ona je daleko ispred, jer je u 2009. za internet reklamiranje potrošeno 6.77 evra po osobi, dok je u 2010. godini je izdvojen 8,91 evro. Ovo je uvećanje za preko 30%.

Iz navedenog vidimo da se u Hrvatskoj daleko više izdvaja za ovaj vid promocije. Hrvatske firme ulažu 5,6 puta više novca za marketing po internet korisniku nego one u Srbiji. Veći je i udeo u ukupnoj marketing potrošnji. Srbija po tom pitanju kasni, ali to znači da nam je ostavljeno daleko više prostora za unapređenja.

Sekundarne posledice

Tokom 2009. je, zbog jakog uticaja svetske ekonomske krize, opalo ulaganje u oglašavanje za više od 20% u odnosu na prethodnu godinu, ali je tokom 2010. je primećen blagi rast. Zapazili smo i da se u Hrvatskoj znatno manje ulaže u outdoor vidove oglašavanja, što se može objasniti odlivom sredstava iz ovog tipa u internet oglašavanje. Ovu priliku treba iskoristiti i biti među onim firmama koje su shvatile značaj nastupa preko interneta i time sebi ostvarile značajnu konkurentsku prednost.

Tržišna ponuda

U Srbiji od nedavno postoje 2 kompanije koje su Google sertifikovani partner za oglašavanje, dok je u Hrvatskoj taj broj 9.


Izvori

AGB Nielsen Srbija, Rep.hr, Biznis.ba, Euromonitor, blog Dragana Varagića, Google Partner Search

Marko Tomić i Vukašin Bojanić – tokom letnje stručne prakse (studenti Fakulteta organizacionih nauka – smer Informacioni sistemi).

konkurs za posao – Finansijski početnik

Mlada, efikasna i nadasve firma sa velikim planovima i željama (tako sebe vidimo kao i drugi) – HUGE Media tražimo ne tako savršenog

FINANSIJSKOG POČETNIKA

Ona ili on (politički korektno i iskreno – potrebno je da bude spremna/spreman) da se uhvati u koštac sa raznim stvarima. Lista sledi:

  • komunikacija sa računovodstvom
  • organizacija dokumentacije
  • optimizacija procesa i uloga glavnog korbača promene unutar kompanije (dodatna uloga pored finansija)
  • razmišljanje o kancelariji
  • izuzetno korišćenje papira i olovke
  • korišćenje modernih operativnih sistema (OS X)
  • informiše sede glave o stanju tokova novca (cash flow termin je za hipstere)
  • nema dlake na jeziku
  • prihvata svoje odgovornosti
  • delegira, naređuje i dežurna je babaroga (nema svetih krava)

Kontakt osoba

Šta nam je cilj: želimo da stvorimo finansijskog direktora (menadžera ako više volite) koji će izaći na kraju godine kao lični pobednik i oformljena osoba (kao direktor).

Garantujemo:

  • nedostatak jagnjećih brigada
  • mlad i energičan tim koji živi digitalni biznis
  • puno iskustva koja se ne stiču u školi
  • platu
  • sve zabavne elemente koje zakonodavac garantuje
  • sjajan prvi posao

Uslovi:

  • ne tražimo samo fakuktetski obrazovane ljude. Tražimo sposobne ljude
  • ne tražimo wannabe-upeglane-zategnute (ako smatrate da je ovo diskriminacija mi ne mislimo) već gonnabe ljude
  • tražimo prave ljude na pravom mestu koji znaju vreme za šalu i vreme za ozbiljan rad
  • imaćemo toleranciju ako ste imali jedan posao pre ovog u struci (za platu)
  • godine nisu bitne
  • poznavanje osnova računovodstva, ko je kupac a ko dobavljač, šta su obaveze, papiri koji cirkulišu u državnom univerzumu – vam i te kako može olakšati život
  • sistematičnost je (možda) najbitnija

Na razgovoru:

  • informacije o statusu kandidata će biti javno dostupne kako tražimo sveže lice koje nema istoriju ili je ista nebitna (2-gi posao)
  • svi će biti ocenjivani po više kriterijuma
  • ako nema hemije nećemo se družiti

Prijava je po staroj školi kako nam je LinkedIn odbio poslušnost. Elektronskom poštom se šalju dve (2) stvari.

  1. kreativni životopis koji pokazuje sve gore navedene karakteristike
  2. kratak esej – do 300 reči – zašto ste baš vi osoba koja treba da radi sa nama i za nas

Sumnja da je pisac nepismen ili neobraća paznju na detlje – stavlja prijavu u koš.Prethodna rečenica je namerno “pokvarena” zarad obraćanja pažnje. Lista će biti javno dostupna na linku koji će postojati na ovoj stranici. Očajne i prijave koje nisu videte U od uslova, drugim rečima – generičke i “samo hoću da radim” prijave i sivijeve trpamo u koš.

Ako se prijavljujete, slanjem maila sa dokumentima koje tražimo prihvatate da objavimo listu prijavljenih i da status vaše prijave kao i ocene budu javno vidljive.

Prijave se šalju na mail – kadrovska tačka služba u (at) hugemedia tačka rs

Pri slanju obratiti pažnju da email adresa ne može imati ćčžšđ kao i da u ili at jeste znak @.

Najskuplje reči na srpskom Internetu – 27.jul 2011 – podne

Najskuplje reči na srpskom Internetu

Zašto istraživanje?

Mnogi licitiraju o tome koliko košta internet marketing kao i budžeti kampanja. Realnost je takva da svaki brend mora da se promoviše ili organskom pretragom i ulaganjem u optimizaciju za pretraživače (SEO) ili plaćanjem oglasa i kupovinom ključnih reči.

Posmatranjem informacija 27.jula 2011 u podne – najskuplje reči su sunčev breg i hoteli – 196,60 dinara.

Paket sa informacijama i različitim formatima možete skinuti OVDE.

Ključne reči brendova

Brendovi slabo ulažu u svoju plaćenu promociju sa izuzetkom Nokie i donekle Samsunga na teritoriji Srbije. Neminovnost prisustva u lokalnoj pretrazi (u Srbiji i Internetu) uslovljava investiranje u oglašavanje.

Lokalne reči

Kako smo u jeku turističke sezone najskuplje ključne reči u kombinaciji sa potrošnjom su letovanja, apartmani, hoteli. Za razliku od zapadne Evrope i sveta, najskuplje ključne reči nisu vezane za osiguranja, kredite i banke.

Takođe zanimljive su i reči koje asociraju na zabavu : video i film.

Pretraga za grčka

Destinacije

Reči koje se ističu i koje oglašivači forsiraju su sunčev breg i opatija. Iako forsirane ove reči nisu popularne u pretragama korisnika. Najveći obim sa odgovarajućom cenom ima reč grčka.

Prisustvo Opatije kao turističke destinacije može da se smatra investicijom hrvatskih agencija i hotela direktno u promociju ovog letovališta.

AdWordsom možete ciljati publiku u drugim državama.

Više o AdWordsu na srpskom – oficijelni blog.


Napomena:

Cena ključnih reči se menja iz minuta u minut. Prikazane cene su procenjene od strane Google AdWordsa u slučaju kupovine samo jedne reči. U slučaju da se kombinuje više reči cena pada kako se ciljaju drugi korisnici i pretrage koje mogu imati. Plaćanje preporučene cene omogućava pojavljivanje na prvoj strani pretrage za zadatu reč u poziciji sponzorisanih oglasa. Oglašivač se može pojaviti i sa manjom cenom u predviđenom bloku ukoliko nema više oglašivača.

Zašto su cene ovako visoke i može li to niže?

Kako finalna cena zavisi od mnogo faktora, cene prikazane u analizi su početne. Cena može da ide na dole iz mnogo razloga. Istorija oglašavanja i prosečne cene za oglašavanja kod konkretnog klijenta, optimizacija stranice koja se oglašava i još mnogo toga. Prikazane cene su za specifičan momenat u vremenu i već sledećeg minuta su se promenile.

Spuštanje cene rade specijalizovane agencije koje sagledavaju oglašavanje iz mnogo uglova.

Izvori

AdWords Traffic Estimator i Google AdWords. Informacije prikupljene 27.jula 2011.godine tačno u podne (12:00 č). Vlasnik imena i svih prava vezanih za informacije je Google u skladu sa pravilima korišćenja.

Kreatori

Marko Tomić i Vukašin Bojanić – tokom letnje stručne prakse (studenti Fakulteta organizacionih nauka – smer Informacioni sistemi).

Statistika Interneta u regionu – jul 2011

Brojevi oko nas...

Pred vama su podaci prikupljeni tokom stručne prakse u našoj kompaniji. Autor izveštaja je Marko Tomić koji nam dolazi sa Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu. Paket sa raznim verzijama možete pruzeti ovde.

U pitanju su korisnici Interneta na teritoriji eks Jugoslavije/Balkana ili kako to već želite da nazovete. Razlike u podacima postoje i razlikuju se ispod 1% tako da ih možemo smatrati relevantnim. Facebook je primaran sajt za sve korisnike sa ovih prostora tako da je on i zauzeo dominantu priču u prvom istraživanju u seriji koja dolazi sa gorepomenute stručne prakse.

Očekujemo komentare i sugestije. Hvala.

Sledeća analiza će se ticati potrošnje novca u Srbiji i Hrvatskoj i Internet marketinga.

Novac u rukama

Freedom of Speech, after Norman Rockwell and the US Supreme Court

Slobodan govora, nakon Normana Rokvela i Vrhovnog suda SAD

Čovek bi pomislio da smo u stvari jedna te ista osoba ali nije tako.

Miloje Sekulić je spomenuo informacije spomenute pre nekoliko meseci ne znajući da studenti na stručnoj praksi uveliko rade na dokumentovanju tvrdnji spomenutih početkom godine.

Sve informacije su oko nas, ali ih je potrebno spakovati u smislenu formu. Sa FON-a su sa nama u julu – Marko Tomić i Vukašin Bojanić. Oni će predstaviti svoja istraživanja.

U sledećih nekoliko članaka će biti obrađene činjenice o marketingu, Facebooku i internet korisnicima u Srbiji kao i o najskupljim ključnim rečima u Srbiji.